Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie comunitara - Spania
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie comunitara - Spania

am 33 ani lucrati in Romania,6 ani cu contract de munca legal in Spania,in confectii metalice si sudura.am dreptul si la o pensie comunitara?
La stabilirea pensiei la anii vechime lucrati in Romania se cumuleaza si anii lucrati in Spania si se stabileste o singura pensie. De regula ramane in picioare pensia comunitara fiind mai avantajoasa.
in spania,pensia minima 700 euro.ptr.cei care are minim 5ani primesc un ajutor de 420 euro.pensia comunitara ce valoare are? daca as fi continuat sa lucrez in rominia ar fi fost 40 ani si cred ca asfi avut un punctaj mai bun.